wtorek, 31 marca 2020

Lektury na czas niepokoju

Miesięcznik ZNAK spytał, ja grzecznie odpowiedziałem i wskazałem pięć książek.Emancypacja kobiet mocno przyspieszyła, gdy w czasie pierwszej wojny światowej zabrakło mężczyzn. To kobiety uratowały wtedy świat przed kompletnym chaosem. Obecnie znów czasy mamy marne, ale wydaje się, że i teraz z pomocą przyjdą kobiety. Na przykład taka piątka:Alicja Rosé, „Północ przypowieści”
 „Podróż jest tu imperatywem” – napisał w posłowiu do tomu „Północ przypowieści” profesor Stanisław Balbus. Rzeczywiście podróż jest tu ważnym tematem, tak jak tytułowa Północ. Skandynawia. Autorka nie mogła przewidzieć, w jakiej sytuacji się znajdziemy, ale pisze tak, jakbyśmy byli tam, będąc jednocześnie u siebie. Dystans, ale i bliskość to ważne tematy tej książki. Wiersze bardzo na czasie.

Julia Fiedorczuk, „Pod słońcem”
W tych dniach ukazuje się nowa powieść Julii Fiedorczuk. Dość pechowy, trzeba przyznać, to termin na premierę, ale tym bardziej się cieszę, że udało mi się jeszcze zdobyć papierową wersję. To potężna proza, od pierwszych zdań domaga się skupienia i uważności, a nagrodą jest poczucie, że ma się do czynienia z czymś kosmicznym – w dosłownym i metaforycznym tego słowa znaczeniu. Czytanie w chwilach zwątpienia tak wspaniale napisanej opowieści dodaje otuchy.

Dubravka Ugrešić, „Lis” Przeł. Dorota Jovanka Ćirlić
Długo nie odzywała się autorka „Stefci Ćwiek w szponach życia”. W końcu to zrobiła. I to w fenomenalnym stylu! Jej „Lis” to literacka uczta dla zgłodniałych niepowtarzalnego stylu pisarki. Polecam chyba najbardziej „Sztukę równowagi”. To tylko pozornie tekst o Neapolu. W rzeczywistości to wiwisekcja, jakiej dawno nikt nam w literaturze nie zafundował.

Rebecca Solnit „Nadzieja w mroku” Przeł. Anna Dzierzgowska i Sławomir Królak
Drogowskaz. Pozycja obowiązkowa. Elementarz lepszego uczestnictwa. Poradnik brawury myśli i hartu ducha. Czytałem „Nadzieję w mroku” kilka razy, pokreśloną mam niemal całą. Co chwilę pojawia się tam cytat-mądrość. I nie dajcie się zwieść tym, którzy mówią, że nie, że to bez sensu, że będzie gorzej. Będzie gorzej, owszem, ale to może być najlepsze, co może nas w przyszłości spotkać. Ta książka jest między innymi o tym właśnie.

Susan Sontag, „Widok cudzego cierpienia” Przeł. Sławomir Magala
Sontag trzeba czytać regularnie, nie od święta, a teraz lektura jej „Widoku cudzego cierpienia” uruchamia stare refleksje w nowym kontekście. Wybitna eseistka zadaje niepokojące pytania o współczesne społeczeństwo oraz o etyczny wymiar gapiów wpatrzonych w medialne obrazy cierpienia i śmierci

19 komentarzy:

 1. Widząc tytuł tego wpisu, nie wiem czemu pomyślałem o reportażach.. W czasie pandemii przeczytałem "13 pięter" Filipa Springera i to chyba nie był dobry wybór... Człowiek się tylko mocniej po tym wszystkim zdołował. Z chęcią w wolnej chwili sięgnę po którąś z tych lektur powyżej, które polecasz. Dzięki za wpis! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne propozycje na długie zimowe wieczory...
  Wszystkiego dobrego w 2021 kochani!
  Aby był dla nas łaskawszy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe i bardzo interesujące wybory - na pewno nie jedną z nich wypożyczę i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne polecenia - część z tych książek znam, część nie. Uważam, że warto je przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pod słońcem to piękna książka, czytałem ostatnio. Warto się w nią zanurzyć na długie godziny. Nie odpoczniemy od fajnej fabuły!

  OdpowiedzUsuń
 6. Pod słońcem naprawdę warto przeczytać. Jedna z mocniejszych i ciekawszych powieści. Doskonale się ją czyta.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne zestawienie. Ja dołączyłabym książkę "Uratować dziecko".

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem pod wrażeniem prowadzonego przez Ciebie bloga. Wpisy są naprawdę ciekawe.
  _____
  https://introligatorformat.pl/wykonanie-galanterii/

  OdpowiedzUsuń
 9. Niesamowite informacje. Czekam na kolejny wpis.
  ____
  https://hot-hatch.com.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy wpis. Nie wiedziałem zbyt wiele na ten temat.
  ____
  https://www.zawodowcy.net/badanie-kierowc%C3%B3w-i-operator%C3%B3w

  OdpowiedzUsuń
 11. Super wpis. Czekam na kolejny.
  ____
  https://mur-bet.biz/

  OdpowiedzUsuń
 12. Super wpis, który ma mnóstwo ciekawych informacji.
  ____
  kursy makijażu

  OdpowiedzUsuń
 13. Naprawdę super wpis. Kiedy dodasz następny?
  _____
  mobilna wulkanizacja cennik

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten wpis idealnie do mnie pasuje, ostatnio mam dużo stresu w związku z rozwojem własnego sklepu internetowego. Muszę jeszcze w dodatku znaleźć odpowiednich fachowców, którzy mi w tym pomogą. Może ktoś poleca te usługi? https://zleca.pl/wykonawca/marketing-z-glowy-1621331840

  OdpowiedzUsuń
 15. Многие клиенты догадываются о магазине ГидраUnion, тем не менее зайти на него крайне непросто. Всякая торговая операция на hydraruzxpnew4af onion обеспечит заказчикам устойчивую степень скрытности. Безымянная покупка осуществляется именно в закрытой интернет-сети. Клиенту не имеет смысла подвергать самого себя риску, осуществляя закупку с поставщиком продукта.

  OdpowiedzUsuń
 16. Sporo jest takich lektur. Uważam, że to naprawdę ważne, aby szukać.

  OdpowiedzUsuń