sobota, 11 marca 2017

#nowości: Franz Kafka, Jussi Valtonen, Ochota...

Wśród nowych książek na półce Wyliczanki w tym tygodniu znajdą coś zarówno miłośnicy klasyki, jak i dobrej prozy fińskiej. Nie zostawię też bez niczego wielbicieli książek o architekturze. Mam poza tym jeszcze dwie książki, o których - w skrócie - poniżej.

(c) wyliczanka.eu
1. 

Przede wszystkim warto - zawsze warto! - czytać "Proces" Franza Kafki. Za każdym razem, gdy po niego sięgam, mam wrażnie, że jest jeszcze bardziej aktualny niż był ostatnim razem, gdy go czytałem.

Wznowienie stosunkowo nowego tłumaczenia to dodatkowa frajda. Jakub Ekier wykonał znakomitą robotę. Ale to na inną, dłuższą rozmowę (być może nawet w ramach #rozmoWyliczanki).

Wyd. Officyna. 

#czytam_klasykę
#filozofia
#krytyka_społeczeństwa2. 

Jussi Valtonen ze swoją książką "Nie wiedzą, co czynią" podbił serca czytelników. W sumie, jeśli wierzyć danym wydawcy polskiego, sprzedało się ponad 100 tys. egzemplarzy.

Ale to nie tylko lekko czytający się bestseller. To także opowieść oceniająca współczesność - zwłaszcza współczesność świata zachodniego. To także powieść o zemście i o tym, że czasem sprawy wcale nie ulegają przedawnieniu.

Przeł. Sebastian Musielak.

Wyd. W.A.B.

#grube_książki
#powieść
#krytyka_współczesności


3. 

"OCH" to moim zdaniem znakomity tytuł na książkę o "Ochocie". Zaznaczę od razu, że nie jest to jakaś wielka i mądra monografia, do której strach podejść - to raczej zbiór miniopowieści o poszczególnych adresach. Książeczka-albumik wydana jest w serii, która w podobny sposób opisuje inne dzielnice Warszawy - widziałem też "MOK" i "SAS" (domyślacie się o czym?).

Centrum Architektury

#love_Warsaw
#historia_architektury
#książki_cacuszka


4. 

Znajomi serialu "Belle Epoque" nie polecają. Niestety, bo ponoć apetyt był spory. Ale machiny już zatrzymać się nie da. Wraz z serialem pojawiła się za to książka "Najdłuższa noc" Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza. Nie oglądałem i nie czytałem (jeszcze), więc nie napiszę, czy książka jest zaskakująco lepsza niż serial (lub tak samo zła jak produkcja telewizyjna).

Wyd. Muza

#Belle_Epoque
#czytam_kryminały
#Kraków


5. 

"Zadziwiające losy wyrazów" można odczytywać jako próbę przełamania monopolu dyżurnych językoznawców i speców od mowy ojczystej. Inna sprawa, że Łucja Brzozowska ma coś innego do zaoferowania niż typowo eksperckie pióro. To spojrzenie z dystansu, spoza granic Polski. Spojrzenie pełne sentymentu i humoru - tak deklaruje wydawca.

Książka ukazała się już jakiś czas temu, ale - jak widać - potrzeba było trochę czasu, by dotrzeć do adresata.

Wyd. poczytne.pl

#mowa_ojczysta
#felieton
#kresowiacyBrak komentarzy:

Prześlij komentarz