czwartek, 13 czerwca 2013

Zapowiedź: Festiwal Conrada || między 21 a 27 października

Festiwal Conrada to - obok Miłosza - jedna z dwóch flagowych cyklicznych literackich imprez tego typu w Krakowie. Niedawno poznaliśmy pierwszych potwierdzonych uczestników  wydarzenia, które w tym roku odbędzie się między 21 a 27 października.

Co będzie głównym wątkiem tym razem?

Przewodnim tematem tegorocznej edycji jest literatura jako medium – jako pośrednik między światem a nami (czasem między różnymi światami); środek, za pomocą którego wyrażamy nasze poglądy, pragnienia i uczucia; narzędzie dzięku któremu opowieści mogą cyrkulować w kulturze, oddziałując na jednostki i społeczeństwo, zmieniając ich sposób myślenia, a także wchodząc w związki z innymi sztukami - napisał Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy festiwalu.

Wśród zapowiedzianych na tę edycję festiwalu gości są natomiast:

Asa Larsson


Urodzona w 1966 roku należy do jednych z najbardziej znanych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych. Bohaterką jej książek jest Rebeka Martinsson. Debiutowała w 2003 roku powieścią "Burza z krańców ziemi". Książka stała się bestsellerem i otrzymała nagrody. Potem były kolejne. I kolejne nagrody. W Polsce jej książki publikuje obecnie Wydawnictwo Literackie.


Tahar Bel Jelloun


Urodzony w 1944 roku w marokańskim Fezie. Pisze po francusku. W 1971 roku wyemigrował do Francji, gdzie wydał powieść "Harrouda". Na swoim koncie ma kilka tomików poetyckich i kilkunastu powieści. Drukowany po polsku - m.in. przez "Literaturę na Świecie". Na jesień Karakter zapowiada nowy przekład "Dziecka piasku".


Bracia Quai

Wybitni twórcy animacji lalkowych, reżyserzy, graficy i scenografowie. Na swoim koncie mają również dwa pełnometrazowe filmy aktorskie: "Instytut Benjamenta" (1995) oraz "Stroiciel trzęsień ziemi" (2006). Co ważne, inspirują się literaturą. Między innymi Brunonem Schulzem, Robertem Walserem, Franzem Kafką, Raymondem Rousselem i Stanisławem Lemem.

Szczegóły i aktualizacje dotyczące Festiwalu Conrada TU.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz