Kalkowska, Baldwin, James, Isherwood, Bobkowski, Brandys, Lanckorońska, Lee, Lessing i Janion. Jeśli któreś z tych nazwisk budzi w Tobie, Droga Osoba Czytająco, emocje - nie odchodź od odbiornika. Bo mam dla Ciebie pewną propozycję.
Już w lipcu startuje kolejny, 10., sezon sekcji klasycznej Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych. To cykl comiesięcznych spotkań, na których rozmawiamy o danym tytule. Dyskusje są otwarte, może w nich uczestniczyć każda z chętnych osób. Jedynym warunkiem jest zapoznanie się ze wskazaną do czytania książką.
Dotąd podczas spotkań rozmowy toczyły się wokół mieszczańskich dramatów i dramacików bohaterów "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, perypetii prosto z "Wesela" Wyspiańskiego, rozterek bliskich bohaterce "Szklanego klosza" Sylwii Plath, czy dylematów, o których pisała Maria Dąbrowska w "Nocach i dniach". Między innymi, oczywiście, bo tematów było wiele, wiele więcej.
Piękny, bogaty, różnorodny zestaw lektur ułożył się z dotychczasowych edycji spotkań DeKaCzek. Można postudiować te nasze lektury na stronie Fundacji Poemat, sprawczyni całego zamieszania. Stroną organizacyjną zajmuje się niezastąpiona Dagmara Smoła, a pomagają istotnie, przede wszystkim udostępniając swoją przestrzeń, kameralne instytucje - głównie niezależne księgarnie z Krakowa.
Patronką medialną klubów od początku jest również Wyliczanka, a sam mam zaszczyt moderować spotkania sekcji klasyka. Odbywają się one w gościnnych progach Antykwariatu Abecadło, gdzie herbatą, dobrym słowem i uśmiechem częstuje Antoni Stąpor wraz ze swoimi współpracowniczkami i współpracownikami.
W tym roku odbędą się kolejne spotkania, ale tym razem to Wy, czytające i czytający, zdecydujecie o tym, co stanie się tematem naszych rozmów. Lista tytułów wygląda następująco:
„Głód życia” Eleonora Kalkowska
„Mój Giovanni” James Baldwin
„Portret damy” Henry James
„Pożegnanie z Berlinem” Christopher Isherwood
„Szkice piórkiem” Andrzej Bobkowski
„Wariacje pocztowe” Kazimierz Brandys
„Wspomnienia wojenne” Karolina Lanckorońska
„Zabić drozda” Harper Lee
„Złoty notes” Doris Lessing
„Żyjąc tracimy życie” Maria Janion
Samych dobrych wiadomości jednak nie mam. Nie o wszystkich książkach będziemy mogli podyskutować. Niestety spotkań tym razem będzie 5. Potrzebujemy więc 5 utworów z 10. I właśnie z tej okazji TUTAJ znajdziecie ankietę. Bardzo proszę, głosujcie. Możecie oddać dowolną ilość głosów. Tytuły z największym poparciem zostaną wybrane do naszych dyskusji.
W tym roku, podobnie jak i w latach poprzednich, będziemy się spotykać w Antykwariacie Abecadło przy ul. Kościuszki 18 w Krakowie. Klub działa jedynie stacjonarnie, ma to swoje ograniczenia, ale mogę zagwarantować, że uczestniczący wychodzą po dyskusjach w 99.9999999 proc. usatysfakcjonowani.
GŁOSUJCIE więc.
Sam jestem ciekaw, kto zdobędzie najwięcej głosów, bo zestaw, co tu dużo mówić, jest bardzo silny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.