Cóż to jest ten "Wielki Brat Zachód"?
Mówi sama autorka:
To książka wspomnieniowa o odnajdywaniu się inteligenta z Europy Środkowo-Wschodniej na Zachodzie, który kiedyś był wyidealizowanym mocno rajem, a obecnie przeżywa głęboki schyłek. Pierwsza część jest więc o chłonięciu Zachodu z naiwnym zachwytem, ale i wielkimi kompleksami. Poprzez zasłyszane opowieści, literaturę, własne wyjazdy na różne konferencje czy stypendia. Druga o mieszkaniu po latach na Zachodzie, który nie jest już tym Zachodem. Sporo odniesień kulturowych, literackich, historycznych do jakże różnej historii różnych krajów leżących bardzo blisko siebie i teoretycznie w tej samej kulturze. Zmierzch pojęć narodu i ojczyzny. Potrzeba pielęgnowania historii, ale i rozumienia, że pewne idee się kończą wraz z pokoleniami, czy grupami społecznymi. Taka próba zrozumienia Polski poprzez Europę, a nie Polskę jako izolowany i osaczony twór. Osobista próba, poparta doświadczeniem rodzinnym i lekturami.
Pięć odcinków tego cyklu drukowała dotąd "Fraza", dwa "Zadra" (stąd powyższa okładka) - jako osobne artykuły. Ciąg dalszy w toku, choć konkretna data i wydawca nie są jeszcze znani.
W każdym razie ja już czekam.
A swoją drogą - polecam też "Zadrę", ale to już temat na osobną notkę.
Polecam literacką publicystykę Katarzyny Turaj-Kalińskiej - mozna się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć, a i posmiac się przy okazji. Autorka ma swietny "gawedziarski" styl, opowiada z rozmachem, swobodnie i z poczuciem humoru. Ksiązka z tych tekstów będzie na pewno do połknięcia w jeden wieczór.
OdpowiedzUsuń