poniedziałek, 2 września 2013

Konkurs z W.A.B.: Zygmunt Miłoszewski || 1944

Na listach bestsellerów od początku wakacji natknąć się można na najnowszą powieść Zygmunta Miłoszewskiego "Bezcenny" (W.A.B., 2013). Prawie 500 stron dobrze napisanego thrillera. Po polsku. Da się? Da się.


Wszystko zaczyna się od hotelu na Kalatówkach. W Zakopanem. To pierwsza scena. Jest mróz, zima. Rok 1944. Roman Kłosowicz jest "jedyną nadzieją". Na co? Na wygraną walkę patriotyczną.

Kłosowicz to Polak z Poznania, który znalazł się na Kalatówkach nieprzypadkowo. Tu bowiem Hans Frank, gubernator, urządził weekendową rezydencję. Tu też Kłosowicz dostaje coś, co przypomina metalowy termos. A co w jego środku? Tego nie wie. Ale wie, że musi uciekać. I kiedyś przekazać TO Karolowi Estreicherowi z rządu w Londynie.


To zaledwie kilka pierwszych stron. Bo dalej dowiemy się, że chodzi o zrabowane dzieło sztuki, którego brakuje. A konkretnie "Portret Młodzieńca" Rafaela Santi. Zakupione na początku XIX wieku przez rodzinę Czartoryskich zostało skradzione podczas drugiej wojny światowej. I do dzisiaj nie wiadomo, gdzie się podziało.

Ale współczesna machina poszukiwawcza ruszyła. W książce Miłoszewskiego historia przeplata się ze współczesnością, a sztuka z polityką. Świat w wielu odsłonach - tej najmroczniejszej i całkiem zwyczajniej, czasem nawet ciepłej i sympatycznej - odkrywa tu przed nami swoje oblicze. Zwroty akcji, zręcznie odmalowane charaktery, no i tajemnica, która nakręca działanie. Oto Zygmunt Miłoszewski w bardzo dobrym polskim thrillerze. Czuć echa Dana Browna czy Umberto Eco, ale rodzimy autor wyraźnie szuka indywidualnego stylu. Z korzyścią dla nas.

***

Wraz z wydawnictwem W.A.B., które opublikowało książkę, przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania będą dwa egzemplarze "Bezcennego" Zygmunta Miłoszewskiego. Aby zdobyć jeden z nich, należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

Gdzie urzędował Hans Frank jako generalny gubernator podczas drugiej wojny światowej?

Odpowiedzi należy nadsyłać pod adres: wyliczanka@yahoo.pl do poniedziałku, 9 września, do godz. 12.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz