wtorek, 22 kwietnia 2014

Wyliczanka z nowościami: kwiecień 2014

Blogerka modowa - Michał Witkowski, skandalizujący Karl Ove Knausgard oraz Zadie Smith (wreszcie!) - oto tylko część z nowości książkowych.


<<<  

Kwiecień to czas przyspieszenia na rynku księgarskim. Trzeba się przygotować na spore wydatki. Na przykład na nową książkę Marii Dueñas, którą czytelnicy polubili za "Krawcową z Madrytu". Najnowsza książka bestsellerowej autorki to "Olvido znaczy zapomnienie" (Muza, premiera: 16 kwietnia). "Blanca Perea, doktor filologii u szczytu zawodowej kariery, dowiaduje się, że mąż zostawił ją dla młodszej kobiety i będzie miał z nią dziecko. Rozżalona i załamana postanawia wyjechać, jak najdalej od domu i życiowych problemów. Dostaje grant na niewielkim uniwersytecie w Kalifornii, gdzie ma zbadać archiwum tragicznie zmarłego hiszpańskiego profesora. Czy będzie miała odwagę, by skorzystać z kolejnej szansy, jaką da jej życie?".

Dodajmy jeszcze, że Wyliczanka.eu patronuje książce.

>>>

Wydarzeniem już, choć książki jeszcze fizycznie nie ma w księgarniach, jest premiera  "Mojej walki" (Wydawnictwo Literackie, premiera: 23 kwietnia) Karla Ove Knausgårda. Autor bezceremonialnie traktuje siebie i otoczenie, pisząc o tym, kim jest oraz, co robili jego najbliżsi. Książka ma formę autobiografii, choć - zdaniem wielu - jest też formą autoterapii. Główny bohater, a zarazem narrator i autor, musi bowiem pogodzić się z tym, jak wiele porażek odniósł w życiu. Napisana ostrą frazą, momentami poetyzująca i nawiązująca do "W poszukiwaniu straconego czasu" opowieść zahipnotyzuje niejednego z czytelników.

Tego jestem pewien.

<<<

Taras Prochaśko też wydaje swoją nową książkę. Pod znamiennym tytułem "W gazetach tego nie napiszą" (Czarne, premiera: 30 kwietnia), co w świetle wydarzeń ostatnich miesięcy brzmi dość mocno. Ukraina widziana oczami pisarza to - jak czytamy w zapowiedzi - "kraina zamknięta masywem Karpat, której granice i reżimy zmieniają się z zawrotną częstotliwością. To łamigłówka, układanka państw, frontów, języków, niespokojna krzywa okupacji, wyzwolenia i zniewolenia. To także fenomen botaniczny, bo na łące „zielonej Ukrainy” gnieździ się kilkadziesiąt zupełnie odmiennych gatunków ludzkich. I noc na połoninie, kiedy wydaje się, że przegrzany zapach traw bierze się prosto z gwiazd, i kult śmiecenia zakrawający na pasję demiurga".

Może warto wyruszyć na Ukrainę z Tarasem?

>>>

W inne rejony świata zabierze nas natomiast Virgilio Piñera. Jego zbiór "Zimne opowiadania. Ten, który przyszedł mnie zbawić" (Universitas, premiera: 9 maja) to zajmująca przygoda czytelnicza. Sam autor, nieżyjący już dramaturg i prozaik, prześladowany był za orientację seksualną i został objęty całkowitym zakazem publikacji na Kubie. Dopiero pośmiertnie zyskał międzynarodowe uznanie jako jeden z najwybitniejszych twórców literatury latynoskiej ubiegłego wieku. Ukazujący się właśnie zbiór zawiera najsłynniejsze teksty i otwiera nową serię wydawniczą "Las Americas: nieznana klasyka literatury latynoskiej".

Patronat medialny nad tytułem objęła Wyliczanka.eu.

<<< 

Zadie Smith, autorka "Białych zębów" czy "O pięknie", bardzo lubiana przez polską publiczność pojawi się z długo oczekiwaną książką "Londyn. NW" (Znak, premiera: 19 maja). Stolica Wielkiej Brytanii kojarzy się z centrum świata, dobrą zabawą, biznesem i miliardem możliwości. Ale po przeczytaniu tej powieści niektórzy mogą zmienić zdanie. Mnóstwo tu samotności, sporo rozczarowań, a ludzie nie zawsze umieją się porozumieć tak, jak zalecają podręczniki udanego i szczęśliwego życia. Czasem odnaleźć drugiego człowieka jest najtrudniej.

To może być chwytająca za serce i umysł lektura.
 
>>>

Tytuł najnowszej książki Sylwii Chutnik, laureatki Paszportu "Polityki", autorki "Kieszonkowego atlasu kobiet", "Dzidzi" oraz "Cwaniar", budzi niepokój. "W krainie czarów" (Znak literanova, premiera: 19 maja) nie jest jednak - jakby sugerował tytuł - baśnią, chociaż strachów na kartach tej opowieści nie brakuje. Jakie to strachy? Egzystencjalne przede wszystkim. "Kątem oka widzę kadr, zielono i coś pomarańczowego obok./ Działka. Leżak. Widoczki./ On./ Brakujący widok w moim życiu./ Jestem jak Alicja. Tylko z deficytem czarów". I co dalej? Ano właśnie.

Bardzo jestem ciekaw.

<<<

Czekam też na nową książkę Michała Witkowskiego, który ostatnio podbija Internety jako modowa blogerka. Różne komentarze padają pod jego postami, niektórzy - chyba dość przytomnie - łączą tę specyficzną aktywność z promocją najnowszej powieści autora słynnego "Lubiewa". "Zbrodniarz i dziewczyna" (Świat Książki, premiera: 21 maja) to jego kolejny kryminał, osadzony we Wrocławiu.

Jak myślicie będzie hit?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz