niedziela, 30 kwietnia 2017

#nowości: Hen, Harris, Helbig

Chciałbym ten odcinek o nowościach nazwać "Książki autorów na H". Jest bowiem Hen, Harris i Helbig. Ale nie mogę tego zrobić. Bo musiałbym wyrzucić z zestawu jedną świetną pozycję.1.

Nie wiadomo co bardziej: powieść czy biografia, zmyślenie czy faktografia? Na pewno dokumentacja została wykonana potężna.

Poza tym jedno jest pewne - chodzi o Stanisława Augusta Poniatowskiego widzianego z niecodziennej perspektywy. Kto lubi Józefa Hena, ten obok tej książki nie powinien przejść obojętnie.

Sonia Draga

#historia
#non_fiction
#Polska


2. 

W oczekiwaniu na nowy sezon "Młodego papieża" mam coś do zaoferowania, co napisał ostatnio Robert Harris (ten od "Ghostwritera"), a co w pewien sposób wpisuje się w watykańską tematykę.

I znowu - jak u Hena - solidna dokumentacja, ale tym razem cała reszta zmyślona. Plus rozgrywki polityczne i polskie akcenty.

Idealne na długi weekend.

Przeł. Andrzej Szulc

Albatros

#powieść
#pop
#papiestwo3.

Historię Marii Komornickiej wielu czytelników Wyliczanki pewnie zna, i to dobrze, bo Komornicka to w pewien sposób ikona LGBT w kulturze polskiej. Teraz za jej biografię zabrała się Brygida Helbig, i to też dobrze, bo to ciekawe pióro, a i warsztat naukowy pozwala autorce szusować w życiu Komornickiej jak mało komu.

Czytać niespiesznie i z otwartą głową.

W.A.B.

#lgbt
#biografia
#wyobraźnia


4.

I jeszcze jedno ćwiczenie z wyobraźni.

Oto przenosimy się do Stambułu, gdzie czterech bohaterów osadzonych w więzieniu opowiada rozmaite historie. Wszystko dzieje się w ciągu 10 dni. I jest niebywale zajmujące.

Przypomina "Dekameron"? Trochę tak. Ale - uprzedzam lojalnie - to nie do końca to samo.

Przeł. Paulina Dominik

Książkowe Klimaty

#Turcja
#Dekameron
#dobra_proza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz