niedziela, 30 czerwca 2013

Weekend z Paulem Celanem: od "Fugi śmierci" do śmierci samobójczej || 20 kwietnia 1970

2 maja roku 1947 "Contemporanul" publikuje "Tango śmierci", znane potem jako "Fuga śmierci".

Ingeborg Bachmann i Paul Celan || (c) panathinaeos.wordpress.com
Pod koniec roku decyduje się na ucieczkę do Austrii. Tam poznaje, w maju 1948 roku, Ingeborg Bachmann, z którą się zwiąże.


Na początku lutego 1948 roku Otto Basil drukuje w swoim piśmie "Plan" 17 wierszy Celana.

W połowie roku poeta wyjeżdża do Paryża. W tym samym roku ukazuje się "Der Sand aus den Urnen" (Piasek z urn).

Od roku 1949 studiuje germanistykę i językoznawstwo ogólne.

W 1951 roku poznaje Gisele de Lestrange, która pochodzi ze starej katolickiej rodziny francuskich arystokratów.  23 grudnia roku następnego wchodzi z nią w związek małżeński.

Kilka dni później ukazuje się tom "Mohn und Gedachtnis" (Mak i pamięć). Zbiór zawiera nowe wiersze, a także prawie w całości drugą część wycofanego zbioru "Piasek z urn" i "Fugę śmierci".

W roku 1953 zostaje oskarżony o plagiat, rodzi się (i umiera) mu syn. Przekłada Ciorana, a w roku następnym Pabla Picasso.

6 czerwca 1955 roku rodzi się syn Eric. W tym samym roku zostaje wydany trzeci tom wierszy Celana "Von Schwelle zu Schwelle" (Od progu do progu).

W 1955 roku uzyskuje także obywatelstwo francuskie i przekłada dwie powieści Simenona. W następnym roku przekłada Jeana Cayrola.

Od 1957 roku jest laureatem nagród literackich. W 1958 roku dostaje na przykład Nagrodę Literacką Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Bremy. Przekłada Rimbauda i Błoka.

W 1959 roku wydaje czwarty tom wierszy "Sprachgitter" (Krata mowy). Zaczyna pracę jako lektor języka niemieckiego w Paryżu. Przekłada m.in. Mandelsztama, a w roku następnym Valery'ego.

W roku 1960 spotyka się z Nelly Sachs, z którą od pewnego czasu się przyjaźni. Celan pisze potem dedykowany jej wiersz "Zurich, Zum Strochen".

W 1961 roku ukazuje się"Południk". Celan przekłada Jesienina.

Piaty tom wierszy 'Die Niemandrose" (Róża niczyja) ukazuje się w 1963. Nasilają się problemy psychiczne Celana. W 1965 roku Delan w napadzie obłędu atakuje nożem swoją żonę Gisele.

W 1967 roku Celan podejmuje próbę samobójczą. Żona prosi poetę o rozstanie. Wydaje we wrześniu szósty tom wierszy "Atemwende" (Przełom oddechu). Przekłada sonety Shakespeare'a.

We wrześniu 1968 roku wydaje "Fadensonnen" (Włókna słońc).

Wyjazd do Izareala to jedno z najważniejszych wydarzeń roku 1969.

20 kwietnia 1970 popełnia samobójstwo. Pośmiertnie zostaje wydany tom "Lichtzwang" (Przymus światła).


2 komentarze:

  1. Fajny artykuł ale pobierz sobie program antyplagiatowy ze strony www.antyplagiat.net bo widziałem że ktoś kopiuje twoje teksty

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny artykuł ale pobierz sobie program antyplagiatowy ze strony www.antyplagiat.net bo widziałem że ktoś kopiuje twoje teksty

    OdpowiedzUsuń