wtorek, 23 lipca 2013

Jak pozyskać sympatię?

Irena Gumowska to autorka klasycznych podręczników savoir-vivre'u. Sam jestem szczęśliwym posiadaczem "ABC dobrego wychowania" - książki niebywale pożytecznej. I chyba nieco zapomnianej, nie tylko przez biznes księgarski.

(c) benjaminasmith / Foter / CC BY-SA
Książka jest obszerna i dotyczy rozmaitych spraw. Pracy nad sobą, zdrowia, uroku osobistego, indywidualności, elegancji, pochwały starości (!), ubrania, jedzenia, a nawet współlokatorów. Są też uwagi na temat wesela, a nawet śmierci (reakcja w tym wypadku również może mieścić się w pewnym kanonie; albo i nie...).

Oczywiście, jak łatwo się domyślić, nie wszystkie zasady są dziś przestrzegane. Niektóre już z mody wyszły. Inne nieco się zmodyfikowały. Obowiązują inne standardy, podziały między płciami już nie są tak wyraźne, hierarchia wieku też raczej w praktyce się zamazuje, a uwagi o tańcu ("pan prosi panią") realizowane są już tylko w wybitnie ekskluzywnych towarzystwach.

/// Czytaj także o Zapolskiej. ///

Tak czy siak - wiele jest zasad uniwersalnych, ciągle aktualnych, porad niebywale praktycznych i zdań do wynotowania. Jak na przykład sześć punktów-sposobów pozyskania sympatii:
1. Interesuj się szczerze ludźmi.
2. Uśmiechaj się.
3. Pamiętaj, że dla każdego jego nazwisko jest najsłodszym i najważniejszym z dźwięków.
4. Bądź dobrym słuchaczem, zachęcaj innych, aby opowiadali o sobie.
5. Mów z każdym o tym tylko, co jest mu znane i co go zajmuje.
6. Usiłuj wzmagać w każdym poczucie jego wartości i czyń to szczerze.
No to jak? Działamy? :-)
Wiedza Powszechna, 1974.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz