sobota, 31 sierpnia 2013

Zapowiedzi: wydawnictwo a5 || 26 września

Sezon książkowy jesień roku 2013 rozpoczęty. Będzie się działo, o czym już pisałem kilka dni wcześniej. Potwierdzają to także doniesienia krakowskiej oficyny a5.

 
Fot. Danuta Węgiel
Przede wszystkim czeka na nas przygotowany do druku nowy tomik Julii Hartwig, która niedawno skończyła 92 lata (jeszcze raz wszystkiego najlepszego!). Do księgarń książka "Zapisane" wybitnej polskiej poetki trafi 26 września. To jeszcze prawie miesiąc. Ale na blogu www.wyliczanka.eu poczytamy go już jutro, czyli w kolejnej notce.

Fot.Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Trochę więcej wypada napisać o nowym tomiku Ryszarda Krynickiego. "Haiku" to pierwszy zbiór od, bagatela, ośmiu lat. Powodów do tej publikacji jest kilka. Ten przede wszystkim, że Ryszard Krynicki obchodzi, o czym także pisałem, 70-lecie. A drugi, nie mniej ważny, że trochę wierszy się zebrało. Wierszy, a właściwie haiku. Więc zbiór jest. A raczej będzie. Za momencik.


Fot. PAP/Jacek Turczyk
a5 przygotowuje ponadto dwujęzyczne wydanie tomu Wisławy Szymborskiej. "Wystarczy" ma ukazać się w październiku. Autorką przekładów na język angielski będzie Clare Cavanagh. To sprawdzone pióro. Można się więc spodziewać, że otrzymamy dzieło nienagannej jakości, którym będzie można obdarować naszych niepolskojęzycznych przyjaciół, a przy okazji - my polskojęzyczni - będziemy mieli kolejny pretekst, żeby sobie przypomnieć ten i tamten wiersz noblistki. A to zawsze warto. Tyle że nie zawsze jest czas.

(c) aphelis.com
I na koniec wśród zapowiedzi a5 jeszcze jedna gratka. Chodzi mianowicie wybór wierszy Hansa Magnusa Enzensbergera, niemiecki poeta, pisarz, tłumacz i redaktor, który - tak ciekawostka - wychowywał się w Norymberdze. Opracowania dokonał, takoż i tłumaczeń, Ryszard Krynicki.Prawda, że jest na co czekać?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz