wtorek, 15 listopada 2016

Nowe książki: Chutnik, Havel, Marzec, Chattam

SYLWIA CHUTNIK daje nura w PRL, VACLAV HAVEL rozprawia się z Hrabalem, WIKTOR MARZEC sięga do roku 1905, a na deser Szatan, czyli MAXIME CHATTAM

(c) Foter.com / CC0SYLWIA CHUTNIK dołączyła do drużyny piszących w Serii na F/Aktach wydawnictwa Od deski do deski i opublikowała tam "Smutek cinkciarza".

Powieść to, jak to u tej pisarki bywa, barwna i pełna archeologicznych drobiazgów wprost z dawnej Warszawy. Nie pędząca wcale na łeb na szyję akcja i uroczy bohaterowie (tu m.in.: Wiesiek z Marymontu) przełamane są smacznymi anegdotami z dawnych czasów.

Aż ciężko odróżnić co prawdą a co zmyśleniem - ale chyba o to właśnie chodziło.

Wskazówki dla bibliotekarzy i księgarzy:
➨ polska literatura (sensacyjna)
➨ literatura kobieca
➨ nostalgia za PRL
🔻🔻🔻

Kim jest VACLAV HAVEL, tłumaczyć nie trzeba. Przynajmniej mam taką nadzieję. Ci zresztą, którzy nie wiedzą - nie będą mieli i tak radości z sięgania po tę książkę.

"Obywatel kultury" (Wydawnictwo Agora) to bowiem zbiór raczej krótkich i raczej felietonowo-esiestycznych (aczkolwiek nie tylko!) form dla raczej erudytów, którzy odróżniają Hradczany od Hrabala i totalitaryzm od totalnego zauroczenia.

Wskazówki dla bibliotekarzy i księgarzy:
➨ Czechy
➨ polityka
➨ szeroko pojęta literatura i kultura europejska
 🔻🔻🔻

Błyskotliwych rozpraw historyczno-socjologicznych nigdy za wiele, dlatego z tym większą radością witam w gronie nowości "Rebelię i reakcję. Rewolucję 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne" (Universitas) WIKTORA MARCA.

Tekst naszpikowany jest faktami i różnymi przemyślnymi rozważaniami, a nawet i tezami, dlatego, Szanowni Państwo, zanim sięgną po tę pozycję, zechcą powtórzyć sobie wiedzę z zakresu historii początku XX wieku (a może i nie tylko z tego zakresu, ale w ogóle z socjologii, filozofii itd., itp.).

Poza tym będziemy prowadzeni za rękę tak sprytnie, że nawet nie zorientujemy się, kiedy przeszłość przeplata się niepokojąco z teraźniejszością.

Wskazówki dla bibliotekarzy i księgarzy:
➨ polityka i socjologia historyczna
➨ korzenie współczesności
➨ podręcznik naukowy
 🔻🔻🔻


Na deser zaś MAXIMIE CHATTAM, który nazwisko ma już idealne, a książki - jak mówią wielbiciele gatunku (coś szatańskiego, czyli thriller/sensacja/kryminał) - też pisze niezłe.

W "Niech będzie wola twoja" (Sonia Draga, tłum. Marta Turnau) CHATTAM od pierwszych stron wyprowadza nas w pole (dokładnie na pole w Środkowym Zachodzie). Pojawią się też jednak tu ludzie; straszni, przerażający, potworni oczywiście.

Ale przecież o to biega w tego typu opowieściach, czyż nie?


Wskazówki dla bibliotekarzy i księgarzy:
➨ sensacja
➨ thriller psychologiczny
➨ fani Chattama (czytaj: Szatana)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz