sobota, 11 lutego 2017

#przegląd_prasy: Trzy po trzy

"Fej, bohater mojej książki, żyje w poczuciu, że można być jednocześnie ojcem, mężem i świetnym kochankiem, że można być wszędzie, mieć wszystko, nie rezygnować z niczego. Cierpi na wszystkoizm" - mówi Michał Olszewski w rozmowie z Aleksandrą Boćkowską. Właśnie ukazuje się jego książka "#Upał". Wywiad z pisarzem to jedna z lepszych rzeczy, jakie przeczytałem ostatnio w prasie. Zapraszam do lektury pierwszego odcinku nowego cyklu "Trzy po trzy".

Fot. Joao Silas / unsplash
W "Trzy po trzy" dzielę się z Wami swoimi lekturowymi doświadczeniami - ale tym razem nie tyle związanymi z książkami, ile z prasą. Szeroko pojętą prasą - codzienną, ale też i specjalistyczną (literacką).

Z oczywistych względów szczególną uwagę zwracam na teksty poświęcone literaturze lub pisane przez autorów książek. I tego właśnie dotyczyć będzie nowy cykl.

Zapraszam serdecznie.

1.

Dzisiejsze (11-12.02.2017) wydanie Magazynu Świątecznego "Gazety Wyborczej" przynosi kilka większych tekstów związanych z literaturą.

Ogromne wrażenie zrobiło na mnie to, co mówi Michał Olszewski Aleksandrze Boćkowskiej. I już się boję - mówiąc trochę w duchu rozmowy - by nie umknęło mi to do jutra, do południa.

Pretekstem rozmowy jest premiera książki "#Upał". Wśród wielu wątków wywiadu jest współczesność widziana przez pryzmat zmian technologicznych. Jest też tam sporo o stanie kultury, stanie prasy, a przede wszystkim być może - stanie naszego skupienia.

Nie wygląda to, powiem szczerze, dobrze. Ale kto jest bez winy - niechaj pierwszy rzuca kamieniem.

>> Ostatnio byłem trzy dni w Serbii i nie miałem internetu. Siedziałem przy ognisku z uchodźcami z Pakistanu. Koło torów, przy namiocie z folii. Ci ludzie nie mieli butów, mieli brudne czapki i kurtki, gotowali na ogniu, wokół walały się resztki jedzenia. Opowiadali straszne rzeczy. Siedziałem z nimi i, kurde, zazdrościłem, że oni są podpięci do sieci na stałe, bo mają tanie połączenia serbskie, a ja nie. Uchodźcy też cały czas coś sprawdzają.

***

W Świątecznej znajdziecie także wywiad Michała Nogasia z Brygidą Helbig oraz Marii Hawranek z Januszem L. Wiśniewskim. Poza tym Dariusz Nowacki recenzuje nową powieść Mariana Pilota, a Juliusz Kurkiewicz poleca Siri Hustvedt.

2.

Dzisiaj dopiero udało mi się kupić numer "Literatury na świecie" (11-12/2016) poświęcony "Arabom".

Otwiera go "Upadek Imama" Nawala as-Sadawiego oraz "Suchy chleb. powieść autobiograficzna" Muhammada Szukri. Jest też tekst o Paulu Bowlesie oraz m.in. Gamal al-Ghitani.

Tłumaczami, którzy rządzą w tym numerze, są: Marcin Michalski i Hanna Jankowska.

3.

Wart uwagi jest też "Dialog" styczniowy (1/2017).

Tematem okładkowym jest "Pogarda", ale ja ten numer musiałem mieć przede wszystkim dlatego, że w środku jest dramat Weroniki Murek "W naszym piecu pokojowym".

2 komentarze:

  1. Nie wiedziałem, że Murek pisze dramaty... Szkoda, że tak późno przeczytałem ten wpis, bo w Empiku już pewnie nie będzie styczniowego wydania "Dialogu". :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja kupiłem "Dialog" w sobotę, dwa dni temu, więc myślę, że jeszcze powinien być "Dialog" dostępny:)

      Usuń