sobota, 25 maja 2013

Weekend z poezją: Burłak || rąk dwóch

Dzisiaj, w sobotę, ogłoszono nominację do Nagrody Poetyckiej imienia Wisławy Szymborskiej. Wśród nominowanych: Justyna Bargielska, Krystyna Dąbrowska, Łukasz Jarosz, Krzysztof Karasek, Jan Polkowski. Trzymam kciuki. Do wygrania 200 tys. złotych!

Przy okazji zaprezentowano film będący elementem akcji społecznej. Dostępny on jest na stronie Facebooka Wisławy Szymborskiej.

Niektórzy lubią poezję, niewatpliwie. A skoro tak, to zaczynamy weekend z poezją zza wschodniej granicy.

Panie i Panowie, Wiera Burłak.


Poetka urodziła się w 1977 roku w Kijowie. Jest uznawana za gwiazdę współczesnej poezji białoruskiej. W swoim pokoleniu, jak czytamy w wydanym po polsku dwujęzycznym tomiku "Rękę do nogi", Burłak jest jednym z największych talentów. A do tego - robi świetne show. Mogli się o tym przekonać uczestnicy 3. Festiwalu Miłosza.

Oto jak poetka "brzmiała" podczas wieczoru poezji w Kolegiacie św. Anny na Starym Mieście w Krakowie. Przepraszam za jakość obrazu, ale tym razem dźwięk jest chyba nawet ważniejszy.


"W głębokiej, choć ironicznie naiwnej grze potocznymi stereotypami i komunałami poetyckimi Wiera Burłak nawiązuje do tradycji awangardy poetyckiej z początków XX wieku (zwłaszcza rosyjskiej) - futurystycznej, dadaistycznej, "transracjonalnej", uciekającej się chętnie do kalamburów i przekornych cytatów" - czytamy w krótkiej prezentacji Burłak w tomie opublikowanym przez Pogranicze.

Na polski poezję tę tłumaczyli Adam Pomorski i Katarzyna Kwiatkowska. Tomik daje orientację w różnorodności i specyfice komunikatów. W istocie raz po raz natykamy się na zagadki, aluzję, gry słowne. Dla lubiących ten typ wyrażania się w poezji - tomik będzie znakomitym upominkiem.


Ruch rak, nóg ruch,
Nóg trzech, rąk dwóch,
Ruch twój, ruch mój,
Ruch - tak! Ruch - stój!
Nie, w ruch! Król Ruch,
Ruch snów, ruch - duch,
Ruch - dar, ten czar,
Co smród w dom wwiódł...

[fragment wiersza "Ruch"]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz