poniedziałek, 27 maja 2013

Zapowiedzi: Klimko-Dobrzaniecki, Karpowicz || 28 maja, 13 czerwca

Pośród książek, na które czekam, w najbliższym czasie pojawią się dwie: "Ości" Ignacego Karpowicza (WL, 2013) oraz "Grecy umierają w domu" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego (Znak, 2013).
Nową książkę Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, mówiąc szczerze, już znam. Znak jest tak miły, że udostępnił mi wcześniej tekst. Na pewno więcej poświęcę jej miejsca niebawem, bo to kawał dobrze opowiedzianej historii. A właściwie dobre kawały mniejszych historii... O czym mówię, wiedzą czytelnicy Klimko-Dobrzanieckiego.

"Grek kierujący mafią taksówkową w śląskim miasteczku. Greczynka haftująca kaszubskie rękodzieło. Papuga, która myślała, że jest cykadą. Pisarz, który w ogóle nie wiedział, kim jest.

"Grecy umierają w domu" to nostalgiczna opowieść o bolesnych prawdach i trudnych miłościach. O tęsknocie za ojcem, którego nigdy nie było. O zderzeniu kultur i konflikcie historii. Śledząc losy greckich repatriantów, Klimko-Dobrzaniecki snuje opowieść o wygnaniu z raju.

Gdzie leży raj? Dokąd uciec, by nie czuć się obcym? Jak opanować sprzeczne emocje? Czy kiedykolwiek można być gotowym na odkrycie prawdy o sobie i swoich bliskich?"

Tyle na razie.

Premiera książki: 13 czerwca.


O nowej książce Ignacego Karpowicza już wspominałem przy okazji omawiania magazynu "Książki Gazety". Wydawnictwo Literackie nową powieść laureata Paszportu Polityki anonsuje specyficzną grą słów: "Człowiek bez k-ości, realia współczesn-ości, wiele możliw-ości…"

A co dalej?

"Kot Bury zdechł. A to dopiero początek zamieszania… Maja oskarża Szymona o romans. Ninel, która dla swojej matki wciąż jest Kubą, wiąże się z Norbertem, poznanym po konkursie drag queens. Ten jednak od lat kocha się w Krzysiu, którego związek z Andrzejem stanął właśnie pod znakiem zapytania.

Jak zrozumieć człowieka, który wykasował profil na facebooku? Czy warto słuchać rad zachłannej tchórzofretki? Czy żona może polubić kochankę męża? W końcu – co może łączyć małżeństwo, gejowską parę, mężczyznę zupełnie pozbawionego owłosienia oraz kobietę o niejednoznacznej tożsamości? Wbrew pozorom –bardzo wiele…"

Premiera e-booka już 28 maja. Książka w księgarniach ukaże się w czerwcu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz