Przeł. Marta Olszewska. Sonia Draga, Katowice 2013. |
Tak też się stało. Ale zanim tego dokonał, otarł się o przemysł filmowy i... księgarstwo. Studiował nawet kryminologię, co - jak powtarzał w wywiadach - w pewnym stopniu pozwoliło mu zbliżyć się do zrealizowania swojej pasji. Poznał wtedy tajniki psychiatrii kryminalnej, kulisy pracy policji oraz medycyny sądowej. Czytający powieści Chattama - wiele z nich zostało opublikowanych także w Polsce - już wiedzą teraz, skąd ta szczegółowa wiedza. Czasami nawet może zbyt szczegółowa.
Wydana niedawno przez katowicką oficynę Sonia Draga powieść Chattama "Plugawy spisek" znów dotyka strasznej sprawy. Kolekcja zamordowanych jest przerażająca. Podobnie jak i sposób, w jaki przestępcy dokonują swoich zbrodni. Kim są naprawdę? Jaka jest ich motywacja?
Maxime Chattama interesuje psychologia bohaterów na tyle mocno, że my, czytający, dajemy się wciągnąć w atmosferę grozy, jaka panuje w tych książkach. Najstraszniejszy jest jednak w nich realizm. Osadzone we współczesności i świecie, który doskonale znamy, sprawiają, że rzeczywistość fabularna z wyobraźni autora przenika do wyobraźni naszej. I wtedy jest już naprawdę gorąco.
Dla wszystkich lubiących ten rodzaj literatury przygotowałem wraz z wydawnictwem Sonia Draga konkurs. Będzie można w nim wygrać 5 egzemplarzy książki Maxime'a Chattama "Plugawy spisek". Aby otrzymać jeden z nich, należy odpowiedzieć na pytanie (związane zresztą z fabułą):
Jak nazywa się podkrakowska miejscowość, w której znajduje się zabytkowa kopalnia soli?
Na poprawne odpowiedzi czekam pod adresem wyliczanka@yahoo.pl do wtorku, 26 listopada, do godz. 23.59. Poza poprawną odpowiedzią proszę o przysłanie adresu, na który - w wypadku nagrody - prześlemy książkę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.