czwartek, 13 lutego 2014

Wojna wcale nie taka święta

Religia to temat trudny. Ale dla literatury - wymarzony. Zwłaszcza, gdy tekst jest podlany przemocą, seksem, a czasem i ludzkim heroizmem.

"Kto nie poznał wojny, ten nie poznał Boga" - pada jako jedno z pierwszych zdanie w książce Tima Willocksa "Religia". Faktycznie. Mamy przecież wiek XVI. Trwa potężny konflikt dwóch wielkich systemów religijnych: chrześcijańska i islamu. Piszę "systemów", choć to nie o systemy chodzi, a o bardzo zwykłe ludzkie emocje, czasem ambicje, bywa że niespełnione. Do czego człowieka pchają namiętności? Tego akurat nie trzeba pisać.

Willocks w pewien sposób wykorzystuje religię do tego, by nakreślić specyficzną atmosferę. I rozlać fabułę szerokim nurtem. Pojawiają się postaci historyczne czy miasta w swoistym kostiumie. W potoku zdarzeń i wątków główną postacią jest Mattias Tannhauser, który jest również bohaterem powieści "Dwanaścioro z Paryża". Ta druga własnie się ukazała wraz ze wznowieniem "Religii".
Rebis, Poznań 2014.

Książki Willocksa to propozycja dla wszystkich, którzy lubią na kilkanaście godzin i kilka wieczorów odsunąć się od współczesności i zanurzyć w świat historyczny. Zresztą on - jak się zastanowić - nie może różnić się zbyt wiele od naszego.

Willocks wie o tym wszystkim. Dlatego sięga po uniwersalne tematy i sprawy. Jest przy tym pisarzem, który posługuje się obrazami - jakby realizował scenariusz serialu telewizyjnego. Wielbiciele dobrych historycznych produkcji, gdzie thriller miesza się z opowieścią obyczajową podlaną fantastyką, dadzą się mu zapewne uwieść bez problemu.

***

Z wydawnictwem Rebis Wyliczanka zaprasza do konkursu, w którym do wygrania są trzy egzemplarze "Religii" Willocksa. Aby zdobyć jeden z nich, należy odpowiedzieć na pytanie:

W którym dniu roku wypada Noc św. Bartłomieja?

Na Wasze odpowiedzi czekam do końca 23 lutego, do godz. 23.59. Przysyłajcie je pod adres wyliczanka@yahoo.pl. Warunkiem, poza poprawną odpowiedzią, uczestnictwa w losowaniu jest podanie adresu, pod który będziemy mogli wysłać nagrodę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz