poniedziałek, 28 lipca 2014

Premiery: sierpień 2014

Izabela Sowa, Gaja Grzegorzewska, Katarzyna T. Nowak. Znamy i lubimy, prawda? A teraz pokażą się ich nowe książki. Podobnie zresztą jak i kolejny tom dziennika Anais Nin. Sierpień należeć będzie do kobiet.

Co zaprezentują tym razem pisarki?
(c) amphalon / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)

Izabela Sowa w nowej powieści "Powrót" odsłania tajniki tatuaży. Tych na całe życie. Gaja Grzegorzewska idzie o krok dalej. Choć i u niej Kraków, podobnie jak i u Sowy, odegra ważną rolę. Katarzyna T. Nowak wyrywa ludzi ze swoich "ciepłych" kątów. A Anais Nin?
Anais Nin pojawi się z czwartym tomem (po raz pierwszy w Polsce! dotychczasowe tomy to były wznowienia) swojego dziennika (Prószyński i S-ka; premiera - 9 września). Obejmuje on lata 1944-47. Pisarka jawi się tam jako osoba niebywale wyczulona na to, co się dzieje w świecie. Zwraca uwagę na rosnącą izolację człowieka i brak więzi. Jej słowa w tym temacie wydawać się będą szczególnie aktualne dzisiaj, gdy relacje budujemy zapośredniczeni przez elektroniczne gadżety.

Przyglądanie się światu przefiltrowanemu przez niepowtarzalny styl Nin to niesamowita frajda i przyjemność, której ciężko się będzie oprzeć.


Katarzyna T. Nowak, autorka kilku powieści, zabiera nas tym razem, w powieści "Owca w krzaku dzikiej róży" (Szara Godzina; premiera - 1 sierpnia), na tereny zamkniętego osiedla, gdzie mieszkają... zamknięci ludzie. Kołtuństwo XXI wieku to sterylne historie wyszorowanych do spodu obiektów. Bo już nie przedstawicieli gatunku ludzkiego. Ten wyjałowiony z człowieczeństwa porządek zostanie zaburzony w momencie zniknięcia Michała. Otworzy to puszkę Pandory i zmusi niektórych do konfrontacji z tym, jak wygląda życie. Naprawdę. A nie tylko na kredowym papierze katalogu Idei.
Gaja Grzegorzewska, specjalizująca się w kryminałach, nie zawiedzie. Jej "Betonowy pałac" (Wydawnictwo Literackie; premiera - 28 sierpnia) przynosi kryminalną zagadkę. Oraz popis dojrzałego pisarstwa autorki, która nie tylko nie zawaha się przejść odważnym krokiem przez ciemne zaułki krakowskie, ale również zajrzy w głąb ludzkiej psychiki. Mamy tu wszystko, czym charakteryzuje się dobra i wciągająca opowieść kryminalna: opis obyczajów, poradnik złego zachowania, przewodnik patologiczny czy leksykon słów obraźliwych. Będziecie się śmiać i bać na przemian. A potem - ci, którzy przygodę z Grzegorzewską zaczną od "Betonowego..." - sięgniecie po wcześniejsze książki pisarki.


I na deser Izabela Sowa, która od lat towarzyszy nam w peregrynacjach po skomplikowanym świecie stosunków międzyludzkich, a i nawet międzygatunkowych. "Powrót" (Znak Literanova; premiera - 28 sierpnia) to powieść na pociechę dla tych, którzy nie pogodzili się ze swoim losem. A przede wszystkim nie godzą się na byle jaki los słabszych. To książka, w której sztuka tatuażu bardzo mocno jest związana z umiejętnością zadawania bólu samemu sobie. Dlaczego się na niego decydujemy? Niektórzy nazwą to słodką tajemnicą. Inni - wręcz przeciwnie - gorzką. Wszak życie wcale nie jest bajką, chociaż pomarzyć zawsze można. Co nie? ;-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz