Dla literatury polskiej rok 2017 to - na razie - czysta księga. Będzie się ona zapełniać bardzo prędko już od 1 stycznia.
Postanowiłem specjalnie dla Was zapytać wydawnictwa i autorki/autorów, jakie przygotowują smakowitości na najbliższe miesiące. Nie o wszystkim chcieli mówić - to oczywiste, gdy snujemy plany.
Proszę, pamiętajcie: część premier może się przesunąć.
Nie są pewne jeszcze tytuły.
I w ogóle nie wiadomo, co przyniosą najbliższe miesiące.
Jeśli jednak wszystko dobrze się ułoży, możemy liczyć na całkiem ciekawą listę nowości. Oto ona:
FICTION
Nową powieść wyda Gaja Grzegorzewska (Wydawnictwo Literackie), podobnie Hanna Cygler – „Tylko kochanka” (Rebis) oraz Robert Szmidt – „Na krawędzi Zagłady” (Rebis), a także Andrzej Muszyński – „Fajrant” (Wydawnictwo Literackie).
Nowy thriller Krzysztofa Zajasa, „Oszpicyn” (Marginesy) pojawić się powinien w pierwszej połowie roku.
Magdalena Kordel zaraz na początku roku zaprezentuje powieść „Sezon na cuda” (Znak).
#Upał, Michała Olszewskiego |
Na przełomie stycznia i lutego będzie można nabyć zupełnie nowy tom „Utworów zebranych” Mirona Białoszewskiego (PIW).
Komedia romantyczna autorstwa Renaty Frydrych „Załatw pogodę, ja zajmę się resztą” (Wydawnictwo Literackie) – to kolejna premiera lutego.
Jeszcze w lutym Piotr Czerwiński wyda „W imię ojca” (Wielka Litera) – powieść o walce ojca o opiekę nad dzieckiem.
W tym samym miesiącu pokażą się „Xięgi Nefasa. W zaświatach” Małgorzaty Saramonowicz (Znak).
<<< I jeszcze jedna ważna premiera lutego - „#Upał” (Znak) Michała Olszewskiego.
W marcu dwujęzyczny wybór wierszy Zbigniewa Herberta (a5).
W kwietniu Jerzy Sosnowski pojawi się z nową powieścią „Farfarełej” [tytuł roboczy] (Wielka Litera), kontynuacją powieści „Sen sów”. Również w kwietniu debiut książkowy Wojciecha Wilczyka „Realizm” (a5).
Kuba Wojtaszczyk na połowę roku zapowiada powieść „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?”(Akurat) – historię cyrku, który podróżuje po Polsce w 1945 roku.
W maju - nowy tom Wojciecha Bonowicza, „Druga ręka” (a5). W tym samym miesiącu Katarzyna Berenika Miszczuk wyda „Żercę” (W.A.B.).
W czerwcu, tuż przed wakacjami, Anna Klara Majewska zaprasza na „Do trzech razy Majorka” (Wielka Litera), a w październiku Marcin Kołodziejczyk wydaje pierwszą powieść, „Królowie uczuć” (Wielka Litera).
NON-FICTION
W 2017 roku pojawią się najprawdopodobniej biografia Witolda Gombrowicza pióra Klementyny Suchanow (Czarne) oraz biografia Stanisława Lema Wojciecha Orlińskiego (Czarne). Ukaże się też opowieść o luksusie w PRL-u autorstwa Aleksandry Boćkowskiej (Czarne).
Syberyjskie wspomnienia wokół rodziny Dagmary Dworak wydane zostaną w książce „Kromka chleba” (Rebis), a Piotr Pytlakowski zaprezentuje „Koronni. Masa i inni” (Rebis).
"Nowe życie", D. Sturisa |
W pierwszej połowie roku wypatrujmy także w księgarniach Simony Kossak „O ziołach i zwierzętach” (Marginesy) oraz biografię Janusza Majewskiego pióra Zofii Turowskiej (Marginesy).
<<< Nową książkę wydaje także Dionisios Sturis „Nowe życie” (W.A.B.).
W styczniu premierę będzie mieć książka Joanny Krakowskiej „PRL. Przedstawienia” (PIW).
W lutym pojawi się nowa książka Ewy Winnickiej „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson” (Znak), a zaraz potem, w marcu, w nowej szacie graficznej pojawi się zestaw najważniejszych książek Artura Domosławskiego (Wielka Litera).
W marcu także „Biografia mówiona” [tytuł roboczy] (Wielka Litera) Krzysztofa Gosztyły, któremu pomagała Urszula Hollanek. W tym samym miesiącu „Święte krowy na kółkach” (Wielka Litera) wydaje Jacek Federowicz. „Skazane na zapomnienie. Polske aktorki filmowe na emigracji” (Muza) Grzegorza Rogowskiego – to kolejna premiera marca.
Pod koniec marca nowy tytuł Marcina Wichy, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Karakter).
Marzec to także moment, w którym powinna się pojawić książka „Różnym głosem. Rodziny z wyboru w Polsce” (PWN) autorstwa Joanny Mizielińskiej z zespołem oraz „Kłopoty intelektu” (PWN) Barbary Skargi.
A w kwietniu eseje o tłumaczeniu Małgorzaty Łukasiewicz (Karakter).
W maju Marek Niedźwiecki przedstawi swoje „Dyrdymałki” (Wielka Litera).
Również w maju Katarzyna Tubylewicz zaprezentuje „Moralistów” (Wielka Litera) – „opowieść o ważnych dylematach współczesnej Europy, które w Szwecji widać dość ostro i wyraźnie”.
Także w maju „Nowe praktyki kulturowe Polaków. Megaceremoniały i subświaty” (PWN) Szlendaka i Olechnickiego.
Po wakacjach w księgarniach pojawi się korespondencja Zbigniewa Herberta z Wisławą Szymborską (a5).
A we wrześniu poszukujmy w księgarniach „Wybitnych polskich rodzin” Marcina K. Schirmera (Muza).
PROJEKTY KSIĄŻKOWE
W lutym – pewnie koło Walentynek, znając życie – ukaże się projekt książkowy Janusza L. Wiśniewskiego „Eksplozje” (Wielka Litera), do którego autor zaprosił m.in. Tomasza Jastruna, Daniela Odiję, Alka Rogozińskiego, Jacka Melchiora – będą oni snuć opowieści o kobietach „w kulminacyjnych sytuacjach życiowych”.
W lutym pojawi się książka Mai Sobczak „Przepisy na szczęście” (Muza).
W marcu w księgarniach premiera „Diety smartfood” (Muza).
Andrzej Depko rozmawiać będzie z Joanną Karwat o życiu seksualnym Polek w książce „F**k mu tender” [tytuł roboczy] (Wielka Litera).
W drugim kwartale wypatrujmy natomiast drugiej książki kulinarnej autorki „Jadłonomii”, Marty Dymek (Marginesy).
PS.
Przygotowuję drugą część zapowiedzi na rok 2017 – kontakt w sprawie premier/zapowiedzi: marcyn.wilk@gmail.com.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.