wtorek, 19 stycznia 2016

6 książek roku 2016

W najbliższym półroczu ukaże się dokładnie sześć specjalnych dla mnie książek. Wszystkie napisane zostały przez kobiety. Każda z tych propozycji będzie, moim zdaniem, ważnym* wydarzeniem literackim.

(c) unsplash.com

Jako pierwsza z nich pojawi się powieść Anny Dziewit-Meller "Góra Tajget" (Wielka Litera - premiera: 17 lutego). To książka-wstrząs. Opowieść o tym jak Wielka Historia wpływa na pojedyncze historie; jak wchodzi między relacje i czyni z ludzi postaci niepowtarzalne, choć często poranione. Obowiązkowa lektura ze Śląskiem w tle.

W marcu ukaże się nowa książka Zośki Papużanki "On" (Znak Literanova - premiera: marzec). Papużanka była nominowana do Nike i Paszportu "Polityki" za "Szopkę". "Jak kochać kogoś, kogo łatwiej się wstydzić?" - czytamy w zapowiedzi "On". Co tym razem napisała? Jestem bardzo ciekaw.

Również w marcu dostaniemy nową powieść Katarzyny Tubylewicz "Ostatnia powieść Marcela" (Wielka Litera - premiera 16 marca). Bohaterowie tej powieści poznają się w pociągu. On jest pisarzem w średnim wieku i przeżywa właśnie kryzys twórczy. Ona jest błyskotliwą pięknością, która ucieka z podkrakowskiej prowincji do stolicy. Będzie romans? Zdziwicie się.

Wiosną w księgarniach będzie można dostać książkę Marty Masady. "Święto trąbek" (W.A.B. - premiera 27 kwietnia) to powieść rozbuchana i kolorowa, momentami ostra, miejscami poetycka. Rozpięta między Warszawą, Nowym Jorkiem a Tel Awiwem. W literaturze polskiej nikt tak jak ona dawno nie pisał o seksie.

Premierą wiosny będzie również biografia Jerzego Pilcha pióra Katarzyny Kubisiowskiej (Znak). "Pilch w sensie ścisłym" - tak brzmi roboczy tytuł - to opowieść o życiu. Szczera, wnikliwa, dotykająca najtrudniejszych tematów. Autorka umówiła się z prozaikiem, że ta biografia nie będzie autoryzowana.

W czerwcu wreszcie czeka nas wydanie najnowszej książki Magdaleny Parys. "Biała Rika" (Znak Literanova) to próba zmierzenia się z osobistą historią autorki, która zawsze jest historią innych - czasem tym innym towarzyszy, czasem z tymi innymi się krzyżuje. Książka odważna i wyzywająca.


* Książki zostały wymienione w porządku chronologicznym.

2 komentarze: