czwartek, 2 stycznia 2014

Na co czekam w Nowym Roku

Po podsumowaniach minionego roku czas najwyższy na zapowiedzi. Na nowego Huelle, nową Bator czy nową Tokarczuk. I antologię reportażu Szczygła. Cieszycie się? Bo ja bardzo. I już przebieram nogami.

<<< Paweł Huelle w powieści "Śpiewaj ogrody" (Znak) zabierze nas do Gdańska. Na stronie wydawnictwa dowiadujemy się, że ta książka to "przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą". Premiera już za kilka dni, więc spodziewajcie się recenzji na Wyliczance.

Joanna Bator, laureatka (wreszcie!) Nagrody Nike, wraca do Japonii. "Rekina z parku Yoyogi" opublikuje W.A.B. Pisarka chce nas poprowadzić po zakamarkach, o których nie znajdziemy rzetelnych opisów w folderach reklamowych i przewodnikach turystycznych. Na stronie Instytutu Książki czytamy, że wśród tych miejsc znalazły się: las samobójców w Aokigaharze czy opusczone miasteczko Nichitsu, będące ulubionym celem eksploratorów ruin.

Z tejże samej stronie IK dowiadujemy się też o nowej powieści Ignacego Karpowicza, który nas zachwycił "Ośćmi". Książka znowu będzie miała "dziwny" tytuł ("Sońka"), ale zostanie opublikowana przez Wydawnictwo Literackie. Przy okazji dowiadujemy się też, że nową książkę wyda Dorota Masłowska. I będzie to książka dla dzieci. O niepokojącym tytule "Jak zostałam wiedźmą" (też WL).

Zacieram ręce w związku z antologią przygotowywaną przez Mariusza Szczygła dla Czarnego >>>. Będzie to książka zbiorowa i złożą się na nią najciekawsze i najgłośniejsze reportaże polskie XX wieku. W sumie dostaniemy 100 tekstów w 2 tomach. I to naprawdę może być lektura fascynująca.

Muza uraczy nas między innymi nieznanym w Polsce Murakamim. Poczujemy się wyróżnieni, bo książki "Posłuchaj pieśni wiatru" i "Flipper" nie ukazały się poza Japonią. Są, jak twierdzi sam autor, zbyt osobiste. No, ale czego nie robi się dla polskich miłośników pisarza.

Od pewnego czasu Olga Tokarczuk zapowiada "Xięgi Jakubowe". Wreszcie mamy je dostać - w drugiej połowie roku.

A co poza tym? Nowe biografie od Czarnego (Piasecki, Dygat, Kobro), trzeci tom dzienników Jana Józefa Szczepańskiego (WL), opowieść o Mickiewiczu (W.A.B.), <<< "Leksykon miast intymnych" Jurija Andruchowycza (Czarne), "Oczy zasypane piaskiem" Pawła Smoleńskiego (Czarne), Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem (Znak), opasły tom "Rozmów zagranicznych" Czesława Miłosza (WL), a także nową powieść Yrsa Sigurðardóttir (Muza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz